Türkiye’ deki EN’ ler

0 Comments

Sinema sektöründe büyük bir gelişme süreci içerisinde bulunan Türkiye, geçtiğimiz zamana göre kendisini oldukça geliştirmiş bulunuyor. 1980′ lerin başlarında yayılan oyunculuk akımı sayesinde, bir çok kişinin hayali oyuncu olmak oluyor. Sinema sektörü en başlarda Amerikan özentisi olarak lanse edilse de ilerleyen zamanda, asında bunun tam tersi olduğunu; kendi coğrafya ve kültürümüzün üzerinde durulduğunu bir çok yerli komedi filminde görüyoruz.


Türkiye’ deki en büyük ajansları olarak bir çok ajans gösterilmekle beraber, bunları her şehirde var olan ve Türkiye genelinde büyük bir başarıya ulaşmış ajanslar olarak sınırlandırabiliriz. Türkiye’ nin en büyük reklam ajansları bünyesinde bir çok oyuncu ve reklamcı bulundurur. Bu oyuncular ve reklamcılar farklı ürünlerin reklamlarında, ürünlerin satış potansiyeli gösterdiği şehirlerde ve kanallarda olmak şartıyla reklam yaparlar. Oyuncu faktörünün en önemli faktör olarak görüldüğü gelişen Türkiye’ de üstleneceğiniz rollere sahip olmanız gerekmekte. Ürünlerin reklamları için, canlı oyunculara ihtiyaç duyulur, yani dram filminde rol almayı düşünen bireylerin, reklamcılık sektöründe fazla yer kaplaması düşünülemez. Ancak reklamın kurgusuna göre değişecek olan kuralın, iki farklı ürünü kıyaslarken bir karakterin memnun olmadığı senaryosunda, başarılı bir drama oyuncusunun rol alabileceği gerçeği olarak değişir. Türkiye’ nin en büyük cast ajansları her türden oyuncuyu ve karakteri bünyesinde barındırmak zorundadır. Bu ajanslara gelen firmalar, istedikleri yüzü kolaylıkla bir kaç saat içerisinde bulmaktadırlar. Türkiye’ deki en büyük ajansları ise, internet siteleri üzerinden bir çok oyuncu adayının bilgilerini paylaşarak, reklam filmleri ve ya oyuncu arayan film ekipleri tarafından kolaylıkla görünmesini amaçlarlar ve bunu bu şekilde sağlarlar. Teknolojiye ayak uyduramayan bir çok şirket büyüme potansiyelini kaybetmiştir ve gelişen firmaların yanın küçük kalarak, oyunculuk hayali olan kişilere karşı güven kaybetmiştir.
Türkiye’ nin en büyük cast ajansları teknoloji konusunda yeteneklerini ve marifetlerini geliştirerek, küreselleşen dünyaya ayak uydurmuşlardır ve bünyesinde yabancı uyruklu olmak da dahil on binlerce oyuncu adayı bulundurmaktadırlar. Bu oyuncular, Türkiye’ nin en büyük reklam ajansları sıralamasından en baştaki olmak üzere seçimlerini yapmış ve bu konu hakkında çok araştırma yapmış kişilerdir. Türkiye’ de oyuncu olmanın çok kolay olduğunu daha önce belirtmiştik, ancak sizlerin film setlerinde fazla yorulmaması ve başarı göstermesi için, bir çok kurs verecek başarılı firmalarla çalışmanız, oyunculuk hayatınızın da kolay ve başarılı geçmesini sağlayacaktır.

Related Posts