Oyunculuk ve Cast Ajans Üzerine

0 Comments

İlk olarak ülkemiz de oyunculuk için Cast Ajanları tercih ediliyor.
Fakat Türkiye’deki temel sıkıntısı Ajanslara başvuran çoğu kişinin; oyunculuk üzerine eğitimi olmaması İlk olarak başvuruda çok yakışıklı yada güzel olmanın değil de yetenek ve Eğitimin önemi çok büyük Cast Ajanları için başvuracak olan çoğunluk kişilerin bu konuda bilinçsiz bir şekilde yaklaşmaması gerekir. Oyunculuk üzerine konservatuar okumanın önemi tartışmasız çok farklı fakat bunun önünde oyunculuk kursu veren bir sürü kurs mevcut, Bu kurslarda kendini geliştirmiş oyuncuların unutmayın ki her zaman bir adım önderdir. Oyunculuğun Sırrı hakkında bazı kesin noktaların bilinmesi gerekiyor bunları sıralayacak olursak bu temel kurallar şunlardır; Gerçekçi olmak, oyunculuk konusunda eğitim almış olmak, canlandırılacak olan karakterin iyi gözlemlenmesi, canlandırılacak olan karakterin iyi araştırılması, canlandırılacak olan karakter ile empati kurmak, Bedenini kullanabilmesi gerekir, mimiklerini kullanabilmesi gerekir, Bu davranışların rol aldığı karakterle örtüşmeli ve bir bütün olması gerekir, kendisini zorlamadan içten bir şekilde davranmalı, canlandırdığı karakterin yürüyüşü bile o karakterinkisi gibi olmalı, kendisini eleştirmekten kaçınmamalı, Sürekli bir disiplin içerisinde bunlara çalışması gerekir.


Yani anlayacağınız üzere Oyunculuğun Sırrı beden, düşünme ve denge üçlüsüne çok dikkat edilmelidir. İyi oyuncudan öte temel kavramları bilip ve bazı eğitimleri almadıktan sonra doğal bir oyunculuk yeteneğiniz olsa bile kaliteli bir çizgi ya da iyi bir oyuncu çizgisini oluşturamazsınız. Konvansiyon, Sitilizasyon, grotex gibi sahneleme bilgilerinin de başarılı bir şekilde öğrenilmesi gerekir.
Oyunculuk İçin Yenilik deniz de açılan yelken gibi her daim hazır olmak ve her yeni dalgada adaptasyon sağlayabilmeniz de gerekir. Oyunculuk İçin Yenilik demek kendinizi geliştirip daha iyi bir rol yapabilmenin ve gelişen fikirlerin bir bir sizde yer etmesi demektir.


Sonrası için ise yapımcı firmalarla sizi buluşturacak olan bir cast ajansıyla birlikte çalışmanız gerekmektedir bu konuda her birinin maddi ya da diğer konularda farklı şartlarını yapıp kayıt olmanız gerekmektedir. Önemli olan piyasada tutunabileceğiniz bilindik ve sizi güvence altına alan Cast ajanları olmasına özen göstermeniz sizin için ve geleceğiniz için daha temkinli olmanızı ve oyunculuk olarak kendinizi duyurmanız anlamında çok önemlidir.

Related Posts