Mankenlik Türleri Nelerdir?

0 Comments

Mankenlik kişilerin belli ürünleri tanıtmak amacıyla defilelerde ve diğer gösteri yerlerinde giysiler giyen ve tanıtan kişidir. Ülkemizde bir  çok dalda mankenlik yapılmaktadır. Mankenlik türleri şu şekildedir; Yüz mankenliği, Saç mankenliği, bacak mankenliği, diş mankenliği, vücut mankenliği, el-ayak mankenliği, büyük beden mankenliği gibi çeşitlendirilir.

Yüz mankenliğinde , saç bakım ürünleri ve kozmetik ürünler kullanılır. Bununla birlikte tesettür konusunda özellikle başörtü de de yüz mankenliği kullanılmaktadır. Armine mankenlik başvuru formu bu konuda örnek vereceğimiz bir markadır. Bu konuda sadece yüz üzerine çekim yapıldığı gibi Armine  mankenlik  başvuru formun da kıyafetleri de sunabilecek mankenler aranmaktadır.

Saç mankenliğinin önemi  ülkemizde olduğu kadar dünyada da  çok büyük paya sahiptir. Bir insan için de vücutlarında en fazla önemsedikleri yer elbette saçlardır. Her gün saç konusunda uzunca vakit geçiririz örneğin kadınların sık aralıklarla kuaföre gitmesi  ve erkeklerin de uzun süre saclarına model vermesi bunun bir göstergesi olmaktadır.  Avrupa yakası ajansları saç mankenliği seçimine en çok özen gösteren firmalar arasında yerini alır.

Diş mankenliği ise insanların bir kişi ile tanışırken  öne çıkan en önemli yerleri dişlerdir. Görsellik acısından bu mankenlerin seçimi çok önemlidir. Diş mankenliğinde ülkemizde Avrupa yakası ajansları bu seçimi titizlikle yapıp mankenlerini seçmektedir.

El- ayak mankenliğinde el ve ayağın görünüşü çok önemlidir. Ayaklar yumuşak, düzgün bir tene sahip olmalı. Ayak parmakları ile tırnakları biçimli olmalıdır. Ellerde ise parmakların uzun ve tırnakların biçimli olması mankenlerde aranan en önemli özelliktir. Antalya da ki reklam ajansları bunların özellikle seçimlerini kendileri yapmaktadır.

Büyük beden mankenliği; 44 bedenden sonrası ülkemizde de büyük beden olarak sayılmaktadır. Büyük beden noktasında mankenler en çok tekstil firmalarının fazla olduğu yerde aranmaktadır. Bunlar arasında İstanbul, Bursa ve Antalya bunlardan en önde gelenlerdir. Antalya da ki reklam ajansları büyük beden mankenlerle ülkemize tanıtım yapmaktadırlar.

Vücut mankenliği; en önemli mankenliktir. Vücut mankenliği yukarda saydığımız bütün mankenlik özelliklerini kapsamaktadır. Görsel olarak en çok dikkat çeken vücut mankenliğidir.

Related Posts