Cast Ajanslarına Başvurarak Nasıl Oyuncu Olunur?

0 Comments

Oyunculuk çok kapsamlı ve öğrenilmesi oldukça uzun zaman alan bir meslektir. Bu meslekte başarılı olup hayatını bu meslek çevresinde idame ettirmek isteyen bireylerin bir takım kriterleri taşımaları gerekmektedir. İstenilen özellikleri bünyesinde bulundurmayan bireylerin başarılı ve kalıcı bir oyuncu olabilmeleri mümkün değildir. Ancak cast ajansları bu bakımdan ön plana çıkmıştır.

Oyunculuk İçin İstenilen Kriterler

Oyuncu olabilmek için aranılan ilk özellik yetenektir. Çünkü oyunculuk kendini bireylerin yetenekleri etrafında geliştirmektedir. Yeteneksiz bireylerin doğal ve inandırıcı bir oyunculuk sergilemesi ihtimal dâhilinde değildir. Yetenek de doğuştan gelen bir meziyet olduğu için aslında bir bireyin oyuncu olup olamayacağının küçük yaşlarda tespit edilebildiği doğrudur. Oyunculuk için gerekli kriterlerden diğeri ise oyuncuların yeteneklerini geliştirmeleridir. Yetenekler ancak gereken oyunculuk eğitimlerinin alınması sonrasında gelişmektedir. Sahne eğitimi, şan eğitimi, ses eğitimi, farklı oyunculuk türlerinin eğitimi bu meslekte ilerlemek için gerekli olan unsurların sadece bazılarını oluşturmaktadır. Cast ajans ise bu durumlara fayda sağlayabilecektir.

Bir birey manken ya da fotomodel olmak için hem düzgün bir fiziğe hem de oldukça güzel bir yüze sahip olmalıdır. Fakat oyunculuk için aranan kriterler arasında bu unsurlar bulunmamaktadır. Yetenekli, güzel – yakışıklı oyuncular bir avantaj sağlasa da bu ortalama bir güzelliğe sahip olan bireylerin oyunculuk yapmayacakları anlamını taşımamaktadır. Oyunculuk yapmak için gerekli olan bir diğer kriter ise genel kültürdür. Oyuncular kültürel bakımdan bilgili olmalıdır. Bu bilgiler yeri geldiği zaman toplantılarda yeri geldiği zaman ise yapılan röportajlarda oyuncuların farklarını ortaya koymaktadır. Cast ajans ise bu bakımdan önem taşımaktadır.

Oyuncu olabilmek için eğitim alınması şarttır. Fakat alınan tek bir eğitimin oyunculukta yeterli olması mümkün değildir. Bundan dolayı oyuncuların yaşları ne olursa olsun öğrenmeye açık insanları olmaları gerekmektedir. Çünkü oyunculuk türleri zamana göre ya da çekilen projenin türüne göre değişmektedir. Bunun yanı sıra oyuncular canlandıracakları bir karakter için bile aylarca eğitim alabilmektedir. Zoraki alınan eğitimler fayda etmediği için oyuncular hem oyunculuk yapmaya hem de öğrenmeye istekli olmalıdır. Gözlem gücü de oyunculukta en az öğrenmeye açıklık kadar önem taşımaktadır. Başarılı oyunların hepsi gözlem ve taklit güçleri yüksek olan bireyler arasından çıkmaktadır.

Related Posts