Oyunculuk Ajansları ve Fotomodel Ajansları Arasındaki Farklar

0 Comments

Yaşadığımız devirde medya sektörünün herhangi bir ayağında yer almanın yolu çeşitli ajanslardan geçmektedir. Bu ajanslar kimi zaman oyunculuk kimi zaman mankenlik kimi zaman ise fotomodellik üzerine kurulmuştur.

Ajanslar ne işe yarar?

Ajansların ortak amaçları bünyelerinde yer alan kişileri iyi işlere yönlendirmektir. Çünkü bu ajansların ilgilendikleri sektörlerin büyük isimleri ile süren bağlantıları bulunmaktadır. Ayrıca bu bağlantılar sayesinde en son haberleri kısa zaman dilimi içerisinde duyup kendilerine ona göre bir rota çizmektedir.Ajansların bir diğer ortak amaçları portföylerinde yer alan bireylerin haklarını korumaktır. Bir oyuncu adayının ya da fotomodelin yer alacağı işte imzalayacağı sözleşme, ajansın kontrolünden geçmiş olmalıdır.

    Oyunculuk ajansları oyunculuk alanına odaklanmış olan ajanslardır. Oyuncu olup televizyon ekranlarında ya da sinema perdelerinde yer almak isteyen adaylar bu ajanslara kayıt yaptırmaktadır.  Oyuncu adayları sektör hakkında bilgi sahibi olmadığından dolayı yönlendirmeye ve referansa ihtiyaç duymaktadır. Bu yönlendirme ve referans ise oyunculuk ajansları tarafından üstlenilen bir vazifedir.Şimdilerde ekranların vazgeçilmez yüzlerinden olan oyuncuların birçoğunun kariyerlerinin ilk zamanlarında bir oyunculuk ajansına kayıt oldukları bilinmektedir. Bu kayıt işlemi mesleğe girişin şartını oluşturmaktadır. Oyuncu adayları oyunculuk ajanslarını iyi bir şekilde değerlendirirlerse sektörde iyi yerlere geleceklerine kesin bir gözle bakılmaktadır. Dikkat etmeleri gereken tek şey yeteneklerini köreltmemektir. Ayrıca işe en alt basamaktan başlamak da oldukça önemlidir.

Fotomodel ajansları

Oyunculuk ve fotomodellik medya sektörlerinde yer alsalar da birbirlerinden farklı alanlardır. Çoğu oyuncunun bir takım işlerde fotomodellik yaptığı bilinmektedir. Fakat fotomodellerin oyunculuk yapması oldukça nadir görülen bir iştir. Çünkü oyunculuk belli oranda yeteneği isteyen bir meslektir. Fotomodelliğin de en az oyunculuk kadar zor yanlarının olduğunu unutmamak gerekir. Bu meslekte ilerlemek isteyen kişilere yardımcı olmak için oyunculuk ajansları kurulmuştur. Ajanslar sektöre tanınmamış yüzler kazandırmak amacı ile çalışmaktadır. Ayrıca portföylerinde yer alan isimlere çeşitli eğitimlerle destek oldukları da bilinmektedir. Başarılı bir fotomodel olmak için fotojenik bir yüz şarttır. Fakat bu yüz duruş eğitimleri ile desteklenmediği sürece yetersiz kalacaktır.

Related Posts