Oyuncular Kendilerini Nasıl Geliştirir?

0 Comments

Oyunculuk aslında içerisinde olmayanlara nazaran dışarıdan bakıldığında çok kısıtlı gibi gözükse bile oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Bu alanda kariyer hedefi olanlar için oldukça uzun bir süreçtir. Dünya da sinema olsun televizyon olsun oldukça geniş bir alan olan oyunculuğa özenmeyen imrenmeyen insan sayısı neredeyse yoktur. Oyunculuk alanında kariyer hedefi olan kişilerin oyuncu arayan ajans kapılarında beklemekte veya amatör bir oyuncu olma yollarını aramaktadır. İçlerinde en şanslı olanlar ise bu oyuncu olma yollarını iyi bir oyunculuk eğitimi alan kişilerdir. Peki, oyuncu olmak isteyenler kendilerini nasıl geliştirmelidir.

Oyuncuk en başta bir karakteri canlandırmak anlamına gelmektedir. Bu karakter bir sahne ortamında yönetmen karşısında o karakterin hüzünlü ve mutlu hallerini yansıtmaktır. Bir kişi ne kadar çok çeşitli oyunculuk rolü üstlenir ise kendini bir o kadar geliştirme fırsatı bulur. Bu yüzden de sizi tecrübe olarak hep bir adım öne geçirecektir. Canlandırdığınız karakter sayısı arttıkça kendinizi bu alanda daha çok geliştirip daha iyi seviyelere gelip ve artık karşılığını almaya başlayabilirsiniz. İlk adımlarda he ne kadar zor bir süreç yaşasanız bile kazandığınız yetenek ve tecrübeler sizi daha iyi kapılara yöneltebilir. Artık oyuncu arayan ajansların kapılarını çalma devrini geçmiş onlar sizin kapınızı çalma durumuna gelmiş bulunmaktadır. Tabi ki oyunculuğu çok özenip çok isteyip gerekli yetenek, oyunculuk eğitimi ve beceriye sahip olmayanlar da vardır. Bu durumda ilk başta kıvırabilecek rolleri seçmek olabilir ancak zamanla roller çoğalıp kendinin seçme sansınızın azaldığı durumlarda bu oldukça zor bir hal alacaktır. Bu yüzden bu alanda kariyer hedefinden önce genç yaşta yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Fakat yeteneklerinizin kısıtlı olması sizin oyuncu olamayacağınız anlamına gelmez.

Bunun için yoğun çaba ve emek ile yılmadan profesyonel bir oyunculuk eğitimi ve ciddi olarak bir planlama yapmalısınız. Profesyonel eğitimle yetenek seviyenizi erkenden öğrenip eğer gerçekten oyunculuk alanında yeteneğiniz varsa büyük işlere imza atar yok ise de diğer yeteneklerinizin önünü kapatmış olmazsınız. Demem o ki oyunculuk ile ilgili kariyer hedefi bulunan arkadaşlarım bu yola öncelikle iyi bir beceri ve yeteneğiniz var ise ve profesyonel bir eğitim alma imkânınız olup fedakârlık yapabilecek iseniz o zaman bu yola çıkın derim.

 

Etiketler: , , ,