Önemli 5 Oyuncunun Geliştirdiği Teknikler Nelerdir?

0 Comments

Oyunculuk mesleğini yapan dünyaca önemli isimler oyunculuk için esin kaynağı olacak metotlar geliştirmişlerdir. Bu taktikler zaman içinde bizim de kullanmamızla oyunculuk için gerekli metotlar haline dönüşmüşlerdir. Yetenekli oyuncuların sinema dünyasına ve oyunculuk dünyasına kazandırdıkları bu teknikler sayesinde sizde bu yoldan giderseniz başarılı olabilirsiniz. Bu oyuncu tekniklerinden ilki;

  • Lee Strasberg Tekniği:

Bu teknik Lee Strasberg tarafından ortaya atılmış bir tekniktir. Bu teknik karakterleri ile oyuncunun derin bir bağ oluşturmasıdır. Bu tekniği uygulayan Marilyn Monroe, Jane Fonda, Mickey Rourke gibi oyuncular Lee Strasberg’in öğrencileridir.

  • Meisner Tekniği:

Bu teknikte taklit alıştırması yapılmaktadır. Bu tekniğin en önemli ilkeleri, açıklık, dürüstlük ve karşı tarafı dinlemektedir. Bu teknik ile başarılı olmuş birçok ünlü vardır.

  • Michael Chekhov Tekniği:

Bu teknikte en önemli şart beden ve hareketin önemidir. Oyuncu rolünde bedensel ve duygusal becerilerini kendi ile özleştirmelidir. Michael Chekhov gibi ünlü oyuncular da bu tekniği önermektedirler.

  • Uta Hagen Tekniği:

Bu teknikte karakter senaryo yazarının oluşturmasıyla oluşmaktadır. Karakterin yerine kendini koyma tekniği olarakta bilinmektedir. Uta Hagen tarafından geliştirilmiş olan bu teknik Matthew Broderick, Amanda Peet, Sigourney Weaver, Liza Minnelli, Jack Lemmon, Charles Nelson Reilly gibi oyuncular tarafından kullanılmıştır.

  • Stanislavski Tekniği:

Bu sistem Konstantin Stanislavski tarafından geliştirilmiştir. Oyunculuğun en önemli faktörüdür. Dünya çapında yayılması bu tekniğin önemini arttırmaktadır. Bu teknik oyunculuk eğitimlerinde bile verilmektedir. Bu teknik özdeşleşmeyi baz almaktadır. Özdeşleşmek oyuncunun canlandırdığı karakteri kabul etmesi ve inanmasıdır. Oyuncu girdiği rolü yaşamalı, seyirciye de hissettirmelidir. Stella Adler, Sanford Meisner ve Lee Strasberg gibi oyuncular bu teknikle başarılı olduklarını söylemişlerdir.

Bu dünyaca ünlü oyuncular bazı teknikleri geliştirerek Türk Oyuncu rehberliklerini de yapmışlardır. Oyunculuğun temelini oluşturan bu teknikler örnek alınmalıdır. Birçok dünyaca ünlü isimler de bu tekniklerle başarılı olduklarını söylemişlerdir. Ülkemizde oyunculuk için verilen derslerden; doğaçlama ve karakter analizi dersleri temelini bu tekniklerden almıştır. Eğitimi tam olan oyuncular daha emin adımlarla başarıya yürümektedirler.

Kaynak: http://www.oyuncuajanslar.com/oyunculuk-egitimi-almanin-gunluk-hayata-faydalari/

Related Posts