Katalog Mankenliğinde Aranan Fiziksel Şartlar

0 Comments

Sektöre yeni adım atmış firmalar ya da çok uzun zamandır sektörde yer alan firmalar hiç fark olmaksızın ürünlerini tanıtmak için katalog çekimlerine ihtiyaç duymaktadır. Hazırlanan bu kataloglar tanıtımın yanı sıra reklam ve satış amaçları da içermektedir.

Firmaların ürettikleri ürünler için gerçekleştirilen katalog çekimlerinde de belirli şartlara sahip mankenlere gereksinim duyulmaktadır. Katalog mankenliği olarak bilinen bu meslekte aslında belirli fiziksel özellikler aranmaktadır. Genelde oyunculuk ajanslarının ihtiyaç duyduğu katalog mankenliğinde bireylerin firmaları  tanıtacakları ürünlere göre de büyük oranda değişim göstermektedir. Genel olarak katalog mankenliğinin tekstil sektöründe iş yaptığı bilinmektedir. Tekstil firmaları istenilen özelliklerdeki mankenlere ulaşabilmek için mankenlik ajanslarına ya da cast ajanslarına gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır. Katalog mankenliği bir ekip işi olmalıdır. Mankenliği üstlenen bireyin işinde disiplinli olması ise büyük bir önem arz etmektedir. Eğer katalog mankeni disiplin sahibi ise çekimler hem daha kolay ilerlemektedir hem de daha çabuk bitmektedir.

  Oyunculuk ajansları  Markaların gelecek sezonlarında yer alan ürünleri tanıtmak için hazırlanan kataloglarda kullanılan mankenler ürün çeşidine göre farklı özellikler göstermektedir. Marka sahipleri de ajanslara gerekli bilgilendirmeyi buna göre yapmaktadır. Lakin genel olarak bakılırsa katalog mankenliğinde düzgün bir fizik aranılan en büyük özelliktir. Mankenin hatları ne kadar düzgün ve ölçülü olursa taşıdığı kıyafeti de o kadar iyi göstereceği yadsınamaz bir gerçektir. Yüz güzelliği de aranılan bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son zamanlarda doğal yüzler ve canlı bakışlara sahip olan katalog mankenleri bir hayli fazla iş yapmaktadır. Fakat tüm bu tabuları yıkan firmaların olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Büyük beden kıyafetler üzerine çalışan tekstil firmaları katalog çekimlerinde belirli bir kilonun üstünde bulunan katalog mankenlerini kullanmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü katalog mankenlerin özellikleri tanıttıkları ürünlere göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda katalog mankeni olarak yaşlı insanlar veya çocuklara da ihtiyaç duyulduğu bilinen gerçekler arasındadır. Çocukların yer aldığı çekimlerden beklenen ise rahat tavırlar ve güler yüzdür. Özellikle son yıllarda çok büyük bir gelir kapısı haline gelen katalog çekimleri insanlar ve marka sahipleri tarafından büyük bir ciddiyetle gerçekleştirilmektedir.

Related Posts