Film Oyuncuları Neye Göre Seçilir?

0 Comments

Film sektörü günümüzde en çok ilgi gören sektörlerden birisi haline gelmiştir. Bu sektöre gösterilen ilgi, her geçen gün vizyona yeni eklenen filmler gibi artış göstermektedir. Her gün yeni filmler ve yeni yüzler ile karşı karşıya kalmaktayız.

İzlediğimiz filmlerin yönetmen ve yapımcıları yaptıkları her projede yeni yüzleri insanlarla tanıştırmak istiyor. Bu yüzden, bu sektördeki kişiler her zaman bitmek bilmeyen bir oyuncu arayışı içinde oluyorlar. Bu oyuncuları da genellikle cast ajanslar aracılığıyla seçiyorlar. Peki bu film oyuncuları neye göre seçiliyor? Bu oyuncularda aranan şartlar var mıdır? Film için oyuncu ihtiyacı olan yönetmen ve yapımcılar, cast ajanslarının kataloglarını inceleyerek aradıkları role uygun kriterler de ve yetenekli oyuncuları tespit ederler. Daha sonra cast ajansı tarafından bu kişilerle bir görüşme sağlanmasını isterler. Bu görüşme sonrasında ise deneme çekimleri yapılır ve oyuncu olmak isteyen adayların yeteneklerine bakılır. Bu oyuncular arasında genelde ön planda tutulan kişiler yetenekli olanlarıdır. Bir filmde oynamak için yeteneğe sahip olmanız gerekecektir. Ayrıca kendinize güvenen, konuşkan, bulunduğu ortama uyum sağlayabilen birisi olmanız da size öncelik sağlayacaktır. Bazı kişiler yetenekli olabilirler ancak önemli olan bu yeteneği kamera karşısında izleyicilere hissettirebilmek olacaktır. Eğer yetenekli olduğunuzu hissettiremezseniz oyunculuk hayatınız fazla uzun sürmeyecektir. Filmlerde yüzünü sadece bir kere gördüğümüz ve sonra unuttuğumuz çok oyuncu vardır. Bu oyunculardan olmak istemiyor, herkesin bildiği ve beğenilen bir oyuncu haline gelmek istiyorsanız, biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Eğer yeteneklerinizin olduğunu düşünüyorsanız, bu yetenekleri oyunculuk kurslarına katılım gösterip, eğitim alarak daha üst bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Yeteneğin yanı sıra fiziksel görünümünüzün de ilgi çekici olması size bir artı daha kazandıracaktır. Film oyuncusu olmak için herhangi bir özellik aranmasa da, fiziksel görünümünüzle daha göze çarpıcı bir hale gelebilirsiniz.

Yani film oyuncusu olmak için her yaş grubundan katılım gösterebileceğiniz gibi, her türlü fiziksel özelliği de sahip olabilirsiniz. Oyuncu olmak için kaşınızda gördüğünüz engelleri aşmak tamamen sizin elinizde olan bir şeydir. Kendinize güvenerek ilerde usta bir oyuncu bile olabilirsiniz.

Related Posts