Cast Ajanslarında Deneme Çekimleri Nasıl Gerçekleştirilir?

0 Comments

Cast ajanslarında, eğitimli – eğitimsiz her yaştan yeteneği kadrosunda toplar. Bunu yaparken güzel – çirkin, kısa – uzun, şişman – zayıf gibi kriterleri gözetmez. Burada önemli olan nokta tiyatral yetenek, oyun gücü mimik vs. gibi özelliklerdir. Ajans kadrosuna alacağı kişiye yetenek sınavı uygulayamaz. Kişinin gözle görülür bir kusuru yoksa kadrosuna alır ve o kişiyi uygun gördüğü projelerin deneme çekimlerine gönderir veya fotoğraf önerisi olarak müşterisine sunar ve alınan sonuçlara göre kişi hakkında bir kanaate varır.

 Cast ajansı ve oyunculuk Sektörün hareketlenmesiyle birlikte oyuncu ihtiyacı da ortaya çıktı. Özellikle yeni yüzler arayan yapımcılar, cast (oyuncu) ajanslarıyla çalışırlar. Cast ajansları figüran dahil her kademedeki oyuncu ihtiyacını karşılarlar. Rüştünü ispat etmiş oyuncularla genelde ajanslar sözleşme imzalarlar. Türkiye’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların yan ısıra “çanta ajans” diye tabir edilenlerle birlikte bu ajans sayının 200′ü geçtiği tahmin ediliyor. Sadece gençler değil her meslekten insan bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor. Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten insan biraz şöhret, biraz da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Başvurular arasından seçilen adayların fotoğrafları çekilerek, ajansın kayıtları arasına alınır. Oyuncu adaylarıyla her yıl yenilenen sözleşmeler yapılır ve  daha sonra fotoğraflar ajansın web sitesinde yayınlanmaya başlanır. Bununla birlikte Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları müşterileri için bu fotoğraflar arasından seçilen adaylar için cast ajanslarıyla irtibata geçerler. Cast ajansları oyuncu adaylarını arayarak oyuncuları görüşmeye yönlendirirler. Reklam, dizi ya da sinema filmi için yapılan seçmelerde beğenilen adayların ücretleri ajanslarına ödenir. Yapılan proje anlaşmaları 13 bölüm üzerinden yapılır. Cast ajanslar sözleşmeleri gereği oyuncularının kazançlarından yüzde 20 pay alırlar. Cast ajanslar genellikle oyuncu, yabancı oyuncu, yerli-yabancı dublaj sesi, aile, çocuk ve pet (hayvan) gibi kategorilerde hizmet verirler.

Seçilen oyuncularının deneme çekimi, başvurular alındıktan sonra modelle iletişime geçilip görüşmeye çağrılıyor bu noktadan sonra ajanstan ajansa farklılık gösteren çekim ücreti veyahut kayıt ücreti alındıktan sonra fotoğrafçıyla stüdyo ortamında 3 açıdan ve boydan olmak üzere fotoğrafları çekilip, fotoğraf karteline eklenmiş olur.

Kaynak: http://www.cocukcastajansi.com/sahne-disiplininin-oyuncu-adaylar-icin-onemi/

 

Related Posts