Cast Ajansları ve Oyunculuk Sektörüne Atılımı

0 Comments

Cast ajanları oyuncu adayları ve yapımcılar arasındaki koordinasyonu sağlamak ve oyuncunun profesyonel hayatında yanında olmakla yükümlüdür. Televizyon, sinema ve dizi sektörleri daima yeni yüzlere açıktır. Kimi insanlar çocuk yaşta yetenekleri fark edilirken kimi insanlarda belirli bir olaydan sonra bazıları da hayatının belli yaşlara geldikten sonra fark ediyor. Dünyanın her yerinden çıkmış şimdi dünya yıldızı olarak tanıdığımız binlerce insan vardır. Her birimiz hayat tarzı bir diğerin den farklı olup, her biri farklı yollardan ünlü olmuş keşfedilmiştir. Günümüzde bu işler eskisi gibi sadece şansa bakmıyor.

Kendine güvenen televizyon dünyasının, dizi, film, reklam, moda gibi şöhretin içerisinde olmalıyım diyen her bireyin elinden tutan cast ajanslarıyla hayaline ulaşıyor. Oyuncu adayların, yeni yeteneklerin ve kendini bu dünyanın içersinde görmek isteyen herkesin yapması gereken tek şey cast ajanslarının başvuru formunu doldurmak ve oyunda kadrolarında yerini olmaktır. Yönetmenlerin, yapım ve prodüksiyon şirketlerinin oyuncu ajansları ve reklam ajanslarına yapmak istedikleri projeyi anlatarak, proje içerisinde hangi karakterlerde nasıl bir oyuncu figürü olması gerektiğini analiz ederek oyuncu kadrosu içerisinden talep edilen oyuncu tiplemelerine rolleri verirler. İlk rolü alan yeni oyuncu kendi yeteneklerini ve aldığı eğitim doğrultusunda rolüne hayat verir can verir.  Oyuncu adına ilk deneyimin başarılı geçmesi gelecek yeni projelerde verilecek şansını daha da katlamış olur. Kendisini yavaş yavaş emek vererek televizyon dünyasında görecektir.  Oyuncu televizyon hayatı boyunca cast ajanlarının takibinde ve güvencesinde olacaktır.

Dizi film ajansları yapım şirketleri, prodüksiyon şirketleri ve yönetmenlerle oyuncu adına sözleşme imzalayarak oyuncunun maddi ve manevi çıkarları doğrultusunda garantiye alır. Bu sözleşme tek yönlü bir sözleşme değildir. Oyuncunun güvencesi kadar projenin de geleceği düşünülerek yapım şirketleri de bu sözleşmeden kendisini garantiye almak ister. Karşılıklı olarak varılan anlaşmanın sonrasında cast ajansları kontrolünde oyuncunun yıldızı parlamaya başlar.  Cast ajansları ve reklam ajansları bir gözlemci olarak ülkemizin ve dünyanın her yerindeki yetenekleri profesyonel televizyon dünyasına kazandırmak ister. Son zamanlarda oyunculuk talepleri oldukça yoğundur. Böylelikle oyuncu havuzunun zenginliği ortaya çıkmaktadır.

Related Posts