Cast Ajansları ve Oyunculuk Arasında Bağlantı Var Mıdır?

0 Comments

Oyunculuk ajansları oyunculuk yapmak isteyen kişilere normalde yakalayamayacakları fırsatları veren ajanslardır. Bu ajanslara kayıt yaptırmak da kayıt sonrasında yapılması gerekenler de oldukça önemlidir. Çünkü oyunculuk yapmak isteyen kişilerin sayıları olması gerekenin çok üzerindedir. Bu da oyunculuk ajanslarının hatalara karşı çok müsemma göstermemelerine neden olmuştur.

Oyunculuk Ajanslarında Neler Yapılmalıdır?

Oyuncu olmak ve televizyonlarda yer almak isteyen kişiler bir oyunculuk ajansından yardım almalıdır. Oyunculuk ajansına başvurmak ve bu başvuru sonrasında oyunculuk ajansına kabul edilmek aslında her şeyin başlangıcıdır. Oyunculuk ajanslarına yeni kayıt yaptıran kişiler henüz meslek hayatlarının ilk zamanlarını yaşamaktadır. Bu nedenden ötürü başvuru sonrasında oyunculuk ajansının yönergelerinin takip edilmesi gerekmektedir. Ancak bu durumun gerçekleşebilmesi için cast ajansı başvuru süreci iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

Hiçbir oyunculuk eğitimi ya da tecrübesi bulunmayan kişilerin direkt olarak televizyon dizilerinde oynaması mümkün değildir. Bu sebepten ötürü cast ajansları tecrübesiz ve eğitimsiz oyunculara özel bir program oluşturmaktadır. Bu oluşturulan program ajansın türüne göre değişmektedir. Bazı ajanslar oyuncuların gitmeleri gereken kurslar konusunda bilgilendirme vermektedir. Fakat bazı kursların gerekli eğitimleri oyunculara bizzat sağladığı bilinmektedir. Oyuncu olabilmek için ajans kaydından sonra oyunculuk eğitimlerine ağırlık verilmelidir. Cast ajansı başvuru sonrası bu süreç değerlendirilmelidir.

Cast ajansları oyuncularla yapılan görüşmelerden sonra oyuncuların eksikliklerini saptamaktadır. Bu da oyuncuların hemen projelerde yer almalarının önüne geçmektedir. Cast ajanslı ile kaliteli ilişkiler kurmayı başaran oyuncular gereken eğitimler sayesinde oyunculuklarına katkı sağlamaktadır. Oyunculuk eğitimleri dikkatle yaklaşılması gereken bir noktadır. Çünkü oyuncuların eğitimlerde bir sonuç alabilmeleri için iyi bir kurumdan eğitim almaları gerekmektedir. Bu alanda en çok devlet tiyatrosu oyuncularının verdikleri eğitimlere itibar edilmektedir. Alınan eğitimlerden sonra oyuncular oyunculuk ajansları tarafından bir değerlemeye sokulmaktadır. Bu değerleme sonrasında oyunculara yetenekleri doğrultusunda işler verilmektedir. Ancak cast ajansı başvuru gerçekleştirilmelidir.

Oyuncuların kariyerlerine adım atacakları ilk işler çok önemlidir. Bu aşamada heyecanın bir kenara atılması ve öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökülmesi gerekmektedir. Heyecanını atamayan oyuncuların ya da odaklanma sıkıntısı olan oyuncuların sözsüz roller canlandırmak zorunda kaldığı bilinmektedir. Bu nedenden ötürü oyuncular kendilerine güvenerek yer aldıkları her işin altından kalkabileceklerine dair güvenceyi ajanslara ve şirketlere sunmalıdır.

Related Posts